ВИДИ МИСТЕЦТВА
РОЗДІЛ І. Графіка. Початок зоряного
шляху
Урок №1
Запрошуємо у космічну подорож
Створення плаката-запрошення в
космічну подорож
Мета:
·
навчальна:
ознайомити з видами графіки, зокрема – прикладною графікою та її різновидами; продовжити формування в учнів графічних засобів виразності у створені художнього образу;
·
розвивальна: розвивати навички
створення композиції плаката; розвивати творчу уяву, відчуття гармонії, вміння
аналізувати і характеризувати особливості графічного твору, поєднання в ньому
кольору та шрифту;
·
виховна:
виховувати естетичний смак, духовну культуру
пізнання навколишнього світу; акуратність, точність, дбайливе ставлення до
інструментів.
Тип
уроку: комбінований
Форма
проведення: урок – знайомство.
Методи
та засоби: вербальний, наочний, технічний, метод
«Віяло».
Оснащення:
·
Зоровий
ряд: світлини з зображеннями: народна іграшка,
Маріїнський палац, гравюра, скульптура, естамп, силует, наскельний живопис;
фото першого українського космонавта Л.Каденюка.
·
Музичний
ряд: Л.Бетховен «До Елізи», «Соната №14», «Сурок».
·
Обладнання:
персональний
комп’ютер, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація до уроку.
·
Матеріали
та інструменти: аркуш паперу формату А-4 і А-3, графічні
та кольорові олівці, ручки, фломастери, маркери – для учнів; дошка, крейда,
дидактичний роздатковий матеріал – для учителя.
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний момент (перевірка готовності класу до уроку, вітання)
Бесіда з
використанням електронного супроводу
Слайд 1
ІІ. Актуалізація опорних знань
Метод «Віяло»
Учні
пригадують види образотворчого мистецтва, вивчені в початковій школі, допоміжні
матеріали розміщені на індивідуальних картках (додаток 1), усні відповіді учнів записуються на дошці за схемою (додаток2). Слайд 2
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Закінчилося літо, ви
знову сіли за парти, знову за розкладом занять
у вас предмет «Образотворче мистецтво». Сьогодні
ми починаємо цікаву подорож просторами Всесвіту, яка триватиме цілий рік. Немає,
мабуть, людини, яка б не мріяла побувати в космосі, побачити далекі зоряні
світи. Можливо, коли ви виростите, випаде така нагода і ви подорожуватимете
космічними просторами, адже Україна – космічна держава! Ким би ви не стали, яку
професію б не обрали, я впевнена - вона
буде потрібна під час космічних подорожей. Головне – використати свої здібності
й уміння для того, щоб прославити свою планету і Батьківщину. А почнемо нашу захоплюючу мандрівку з графіки та з
створення плакату-запрошення до космічної подорожі. Слайд 3
Кожен вид мистецтва говорить своєю мовою. Мова
графіки скупа і лаконічна, вона ґрунтується на поєднанні чорного і білого, при
чому білий найчастіше є папір, а чорний
– олівець, вугіль, туш або інші графічні матеріали.
ІV.
Викладення нового навчального матеріалу
Розповідь
вчителя: До графіки
належать рисунок і друковані художні твори (різноманітні види гравюри).
Рисунок самостійного художнього значення набув із кінця XV — початку XVI ст. А
сам термін графіка спочатку вживали лише стосовно каліграфії. Нового значення
він набув у кінці XIX — XX ст. у зв'язку з бурхливим розвитком
промислової поліграфії й розповсюдженням каліграфічно чіткого, контрастного
лінійного рисунку. Тоді графіка і визначилася як мистецтво, в основі якого
лежать лінія та контраст чорного і білого.
Види
графіки виокремлюють за двома параметрами.
Унікальна, рукотворна графіка — рисунки, начерки, замальовки,
шаржі, карикатури, виконані художником в одному екземплярі.
Друкована графіка, або естамп, — малюнок, відтворений у багатьох
примірниках. Слайд 4
Залежно від техніки виконання графіку ділять ще й на такі види:
·
лінійна
— головну роль відіграє лінія;
·
силуетна
— відповідно визначальним є силует (абрис) об'єктів;
·
тонова
— головну роль відіграє тон;
·
світлотіньова
— розподіл світла і тіні. Слайд 5
Метод «Віяло»
Станкова графіка — малюнки та естампи, які мають самостійне художнє
значення. Станкова графіка близька до станкового живопису. Відмінність лише в
тому, що художник-живописець утілює свій задум за допомогою кольору і фактури
фарбового шару, а основним засобом художника-графіка є рисунок, співвідношення
ліній і плям, хоча зараз досить поширена й кольорова графіка.
До
станкової графіки належать твори, які автор виконує самостійно вручну. Вони
можуть бути призначені для прикрашання інтер'єрів житлових і громадських
будівель, виставок та музеїв.
Книжкова графіка об'єднує твори, основне призначення яких — оформлення
книжок. Це ілюстрації, віньєтки в заставках книги, фігурні буквиці,
орнаментальні смуги, шрифти, каліграфія, мініатюра. Серед творців
образотворчого мистецтва саме графіків заведено вважати людьми, які багато
читають. Вони втілюють у творчості не тільки свої ідеї, а й ідеї письменників.
У тиші своєї майстерні художник створює цілі незнані світи, народжувані уявою
або книгою, але вони завжди вміщаються на площині книжкової сторінки. Слайд
6
Прикладна, або промислова, графіка — художнє проектування товарних,
поштових, грошових знаків, емблем, етикеток, товарних упаковок, листівок, марок
і т. ін. Слайд 7
Монументальна
(плакатна) графіка
об'єднує твори, виконані з агітаційною, рекламною та навчальною метою:
оголошення, рекламні плакати, буклети, агітаційні стенди тощо. Слайд
8
Робота з підручником
Учні аналізують світлини в підручнику,
розміщені на ст. 12 -13, визначають жанри плакату.
V.
Практична робота.
Творче
завдання: створити плакат-запрошення, листівку-запрошення в
космічну подорож. Використовувати фломастери, маркери, чорні ручки, за потреби
– кольоровий папір.
Учні
діляться на дві групи, одна група працює над виконанням плакату-запрошення,
інша група виконує індивідуальні роботи – листівки-запрошення до космічної
подорожі.
Демонстрація
та аналіз учнівських робіт попередніх років
Етапи
виконання практичного завдання
·
виконати декілька ескізів (ст. 15);
·
вибрати
положення аркушу (вертикальне чи горизонтальне);
·
визначити розмір частин композиції,
узгодити їх за розміщеннями;
·
розмістити малюнок і шрифт так, щоб вони
доповнювали один одного;
·
виділити центр композиції за допомогою
розміру, тону, кольору, повторення елементів;
·
установити зорову рівновагу в композиції.
Самостійна робота учнів Індивідуальний
та груповий інструктаж.
VІ.
Підсумок уроку.
Демонстрація завершених робіт.
Завдання
до дому: Створення зорового ряду до теми: «Силует»
Додаток 1
Додаток2
ГРАФІКА
|
ВИДИ
ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА
|
ЖИВОПИС
|
СКУЛЬПТУРА
|
АРХІТЕКТУРА
|
ДЕОРАТИКНО – ПРИКЛАДНЕ МИСТЕЦТВО
|
Додаток 3
СТАНКОВА
|
КНИЖКОВАКОВА
|
ПРИКЛАДНА
|
МОНУМЕНТАЛЬНА
|
Додаток 4
Наскельні малюнки
Іспанія
Додаток 6
Фотоматеріали до уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар